TASUTA TARNE EESTI SISESELT ALATES 99€

Kuidas beebipillid mõjutavad partnerivalikut, feromoone, hilisemat rasestumist jpm

Ilmselt oled kuulnud feromoonidest – lõhnatutest lõhnainetest, mida meie keha toodab ning mis tõmbab ligi teisi inimesi, tekitades neis seksuaalset iha. Lisaks erutuse tekkele saadavad feromoonid välja signaale selle osas, milline inimene on meile geneetiliseks paljunemiseks sobiv (ning milline mitte). Seega võib öelda, et need, kelle poole meid seksuaalselt justkui magnetiga kisub, on geneetiliselt meiega parema sobivusega kui need, kes meid külmaks jätavad.

 

Kuidas aga on feromoonid seotud beebipillidega ning mida ütleb beebipilli tarbiva naise valik tema kaaslase kohta?

Tänaseks on teadusuuringud tõestanud, et pillide kasutamine muudab nii naise enda feromoonide tootmist kui ka seda, milliseid mehi naine eelistab. 

 

Millest selline muutus? Lihtsustatult – meie menstruaaltsükkel mõjutab meie hormoone ja feromoone ehk ka seda, kuidas me tajume teisi inimesi ja milliseid geneetilisi nn sõnumeid me välja saadame. Pillid mõjutavad keha hormonaalset tasakaalu nõnda, et keha on kavaldatud arvama justkui oleks ta kogu aeg rase. Lisaks lõpetavad beebipillid feromoonide tootmise, sest ovulatsioon on ära kaotatud (“tänu” millele naine ei saagi pillil olles rasestuda).

 

Miks on ovulatsioon oluline (lisaks sellele, et võimaldab naisel rasestuda)? Ovulatsiooni ajal (kuid ka muul hetkel tsüklis) valivad naised endast võimalikult erinevaid mehi, kuid raseduse ajal kipuvad eelistama endaga sarnasemaid kaaslasi (loe altpoolt, et teada saada, miks see on probleemne). Selline valik on seotud östrogeeni tasemega naise kehas ja feromoonide eritumisega (mis beebipillide tarbimise ajal on pärsitud). Lisaks on naised meestele kõige atrkatiivsemad just ovulatsiooni ajal (tulenevalt naise feromoonidest).

Vaatame asja lähemalt.

 

Teadusuuringud näitavad, et naised, kes kasutavad rasestumisvastase vahendina beebipille, kalduvad eelistama mehi, kellel on endaga geneetiliselt sarnane suur histo-ühilduvuse kompleks (MHC) kromosoomides, mille tulemuseks võivad olla raskused rasestumisel (pärast pillide tarbimise lõpetamist), vähem terved lapsed ning madalam seksuaalne huvi enda pikaaegses suhtes. Seevastu naised, kes ei tarbi beebipille, valivad pigem võimalikult erineva MHCga kaaslasi ehk geneetiliselt võimalikult erinevaid mehi.

Ühtlasi kipuvad pillil olevad naised eelistama vähem mehelikke mehi kui pillil mitte olevad naised. Kui pillil mitte olevad naised eelistavad kõrgema testosterooniga mehi (nii visuaalsetes kui audiovisuaalsetes testides), siis pillil olevad naised eelistavad vähem mehelikke mehi. Kõrgem testosteroonitase avaldub madalamas hääles ning kandilisemates näojoontes.

Lõhnatestides eelistavad pillil olevad naised endaga geneetiliselt sarnasemaid mehi (vt ka ülal kirjeldatud MHC sisaldust kromosoomides).

 

Miks on see kõik oluline?

Geneetilised erinevused ning võimalikult kõrge testosteroonitase mehel on seotud kergema rasestumise ning tervemate järeltulijatega. Lisame siia paar beebipillide kasutamise võimalikku kõrvalmõju nagu madal sugutung, mis on samuti seotud ovulatsiooni kadumisega, ja tujulangus, võib ka see hakata mängima rolli naise lähisuhtes.

 

Kas ja milliseid rasestumisvastaseid meetodeid kasutad sina? Mida teed sina, et hoida enda seksuaaltervist ja tagada kvaliteetsem paarisuhe?

Pane ennast kirja ootelisti. Teavitame sind kohe, kui toode on taas saadaval.

No fields found, please go to settings & save/reset fields